Про жіноче відверто та з гумором!
Корисно, Цікаво

Медовий Спас: що не можна робити цього дня + бонус (як зібрати “маковійчик”, щоб він приніс вам щастя)

14 серпня християни східного обряду відзначають Маковий чи Медовий Спас. Це народна назва релігійного свята, яке офіційно називається Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спаса та Пресвятої Богородиці.

Що не можна робити у Медовий Спас

Цього дня не можна вести гучні розмови та влаштовувати галасливі вечірки. Не можна також лаятись, сперечатися та з’ясовувати стосунки.

Не можна займатися домашніми клопотами, а також важкою фізичною роботою.

На свято не можна бажати нікому зла. Вважається, що воно повернеться бажаючому сторицею.

Цього дня можна їсти лише пісну їжу, оскільки вже розпочинається піст. Тому під забороною яйця, молоко та м’ясо.

Прикмети Медового Спасу

Якщо у святковий день іде дощ – цілий рік не буде лісових пожеж.

Ластівки та стрижі відлітають на південь – отже, ночі стають холоднішими.

У давнину у цей день очікується дощ.

Гучні святкування цього дня можуть налякати бджіл, і врожаю наступного року не буде.

Наші пращури вважали, що в цей день завершується літо та наступає пора дощів.

Букет на Маковія: що і для чого туди додати 

«Правильний» букет, зроблений власноруч до свята Маковія, захистить дім від всякої нечисті, а також сприятиме хорошому врожаю.

Серед квітів у букеті обов’язково повинні бути великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик», або «маковейка». До нього кладуть і чорнобривці, і жоржини, і айстри, і гвоздики, і барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м’яту, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.

А от на житомирському Поліссі до маковійнового букета додають морквинку, невеликі качани кукурудзи, горох, квасолю, кріп. На Черкащині колись вважали, що на Маковея треба обов’язково посвятити квіти, бо «від цього квітне господарство». Святити несли також вінок із квітів і колосків, посередині якого ставили свічечку.

На Поділлі святили цілий сніп городини та зілля, обв’язаний червоною китайкою. З ним урочисто обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись і на наступний рік отримати гарний врожай і примноження в господарстві.

Після освячення маковійчика кладуть за образами, і він зберігатиметься там аж до весни, а деякими травами і маком будуть користуватися за необхідності, адже «освячене зело до всякої слабості здібне». Навесні мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до кіс – «щоб не випадало з голови волосся».

Сакральний статус маку в українців був доволі високим. Ним обсипали корів і господу «від усього лихого». На Черкащині маком обсипали «всяку новопримножену тварину», приказуючи: «Щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин».

Цікаво, що навіть зараз дехто з міських жителів зберіг цю народну традицію ставлення до маку як до оберегу. Наприклад, посипають маком біля порогу квартири, де народилася дитина, щоб її не наврочила якась людина, що прийде провідати породіллю.

Окрім звичайного городнього маку, дівки-чарівниці на Маковея святили мак-видюк (самосійний, дикий мак), що в народному знахарстві вважається засобом проти чародійства, а також проти упирів і так званих «ходячих покійників». Таким маком треба було обсипати навкруги себе або обсипати дім – зробити магічне коло з маку – тоді всі вроки і хитрощі відьми пропадуть безслідно.

За народними уявленнями, відьма не могла заподіяти людині шкоди, аж поки не визбирає весь мак до зернини. Вважалося, що відьми дуже боялися такого маку, особливо з першої маківки, яку вони намагалися вирвати на чужому городі.

На Маковея святили також свіжовикачаний мед у стільниках, щедро пригощаючись ним. Обрядовою їжею в цей день були «шулики» – печені коржі, які ламають на дрібні шматочки в макітру і заливають медовою ситою та розтертим маком. Ця їжа дуже смачна, особливо її люблять діти. Готували також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.

Джерело

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть "Ctrl+Enter"
Медовий Спас: що не можна робити цього дня + бонус (як зібрати “маковійчик”, щоб він приніс вам щастя)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: