Про жіноче відверто та з гумором!
Корисно

Коли підтримка – зовсім не підтримка. Або 5 провальних помилок підтримки

Ви помічали, що в нашому суспільстві прийнято вважати за підтримку те, що їй категорично не є, і навіть може нашкодити? «Все буде добре», «не переймайся», «це не кінець світу», «я ж казав (а)» – це НЕ підтримка!

Повірте мені, коли людині дійсно погано, коли вона зіткнулася з серйозними переживаннями, горем, травмою – найменше вона хоче почути всі ці банальні фрази, які не несуть в собі ніякого сенсу: чергові співчуття, безглузді поради і порожні обіцянки. Це викликає тільки роздратування, відчуття повної самотності і тотального нерозуміння.

Добре, якщо людина, що проживає своє горе, може звернутися за підтримкою до фахівця. Але це не завжди так легко і доступно. А за даними дослідження, проведеного в Китаї, виявилося, що більшість людей, які перебувають у важкій життєвій ситуації або страждають депресією – вибирають звертатися за підтримкою до друзів (78,7%) і до рідних (75,6%).

Тому так важливо вміти по-справжньому підтримувати своїх близьких! На жаль, немає універсальної формули, що підходить для будь-якого випадку. Але є речі, які точно НЕ треба робити, тому що вони ніяк НЕ допомагають і НЕ є підтримкою.

1. ПОРОЖНІ ОБІЦЯНКИ.

«Все буде добре», «усе владнається», «життя обов’язково налагодиться» – це порожні обіцянки. Ви не можете знати напевно, що чекає нас в майбутньому (якщо, звичайно, ви не екстрасенс), а в такому формулюванні ще й підкреслює, як зараз погано (адже добре, якщо воно взагалі буде, то тільки в майбутньому).

Якщо не знаєте, що сказати, – мовчіть, будьте поруч і обіймайте. Ви здивуєтеся, але один з найефективніших способів підтримки – теплі дружні обійми і прості слова співчуття ( «мені дуже шкода», «я так тобі співчуваю»).

2 . ЗАБОРОНА НА ЕМОЦІЇ.

«Не плач», «не треба так переживати», «заспокійся», «візьми себе в руки» і т.д.

Якщо ви дійсно хочете підтримати людину, а не просто позбутися її – то ви як раз таки будете допомагати їй проявляти свої емоції, а не придушувати їх. Ні для кого не новина, що стримані емоції руйнують нас зсередини, перетворюються в хвороби і отруюють нам життя.

Будь-яка людина має право сумувати, злитися, відчувати образу, коли знаходиться у важкій життєвій ситуації. До друзів і близьких ми звертаємося не тоді, коли хочемо виглядати дорослими, розумними і сильними, а тоді, коли хочемо просто побути самими собою, нічого з себе не зображуючи.

Тому, якщо ви хочете підтримати або втішити когось – дайте цій людині можливість розповісти про свої переживання.

3. ЗНЕЦІНЕННЯ ЧУЖИХ ПРОБЛЕМ.

«Це не варто таких сліз», «це не кінець світу», «нічого ж по суті не сталося», «це можна пережити» і т.д.

Якщо ви не розумієте почуття іншої людини, не знаєте, як влаштовані її переживання – це не означає, що вона не страждає. І навіть те, що «в Африці діти голодують» або «є ті, кому набагато гірше”, не робить страждання менше.

Але найстрашніше те, що знецінення заподіює реальну шкоду. Людина перестає відчувати себе значущою і важливою для вас, відчуває себе непотрібною, не зрозумілою, втрачає здатність до довіри. До речі, психологи відносять знецінення до однієї зі складових емоційного насильства.

4. БЕЗМІСТОВНІ ПОРАДИ.

Це ж очевидно – будь-якій людині з проблемою вкрай необхідно в першу чергу виговориться і бути почутою. Не отримати мудру пораду, чи вислухати настанови як краще, а розповісти про те, що вона відчуває.

Не забувайте, що поради підходять саме тим, хто їх дає, і зовсім не факт, що підійдуть тим, хто їх отримує. У гіршому випадку – ще й можуть нашкодити.

А вже поради, адресовані в минуле ( «потрібно було зробити так»), – саме безглузде, що можна сказати. Уже все сталося, минуле не змінити, історія не має умовного способу.

5. ОЦІНЮЮЧІ КОМЕНТАРІ.

«Раніше думати треба було», «а я тебе попереджав (а)», «все ж було очевидно заздалегідь», «не треба бути таким наївним» і т.д.

Мені здається, тут навіть коментарі зайві. Цілком зрозуміло, що це не підтримка. Це банальне самоствердження за рахунок слабшої і вразливої (бо їй зараз погано, вона проживає горе) людини.

Уникайте оціночної поведінки до людини, яка потрапила у важку життєву ситуацію. Давайте домовимося: ви не на її місці, і не знаєте, як їй насправді; та й з боку вам теж не видніше. Найкраще, що ви можете зробити – висловити симпатію і схвалення, це дасть людині реальну підтримку і сили справлятися зі своєю бідою.

P.S.

Кращий спосіб підтримати близького друга або рідну людину – просто бути поруч, уважно вислуховувати, дбайливо і тепло обіймати. Не потрібно оцінювати і не знецінювати, не перебивати зі своїми коментарями, не переносити на неї свої проекції, домисли і висновки з порадами.

Все, що потрібно – це бути поряд, проявити співчуття та душевне тепло. Можливість висловити свої почуття, емоції, переживання. І реальна конкретна допомога (посидіти з дітьми, зібрати грошей, приготувати їжу), а не абстрактні пропозиції.

«Кращий спосіб зцілити людину – це міцно її обійняти».
«Кoли ви знаходитесь з кимось, хтo ваc тотально приймає – це терапія. Відбувається зцілення».

Автор : Марина Зорина

Переклад : Психологічна студія Сенс

www.sens.lviv.ua

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть "Ctrl+Enter"
Коли підтримка – зовсім не підтримка. Або 5 провальних помилок підтримки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: